:: دوره 1، شماره 2 - ( علوم مراقبتی نظامی 1393 ) ::
جلد 1 شماره 2 صفحات 99-108 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت آگاهی و نگرش بیماران دارای کیفیت خواب ضعیف درباره مشکلات خواب پس از عمل جراحی بای پاس عروق کرونر
سهیلا رنجبران1، طاهره دهداری2، خسرو صادق نیت حقیقی3، محمود محمودی مجدآبادی1، افسانه گراوند1
1- دانشگاه علوم پزشکی تهران
2- دانشگاه علوم پزشکی ایران
3- مرکز تحقیقات اختلالات خواب شغلی، بیمارستان بهارلو، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (16473 مشاهده)

مقدمه: یکی از مشکلات شایع بیماران پس از جراحی بای پاس عروق کرونر، کیفیت خواب ضعیف می باشد. دامنه ای از نگرش ها و سطوح مختلف آگاهی بر این مشکل بیماران مؤثر شناخته شده است. برای مؤثر واقع شدن خدمات پیشگیری، کارکنان مراقبت های بهداشتی باید از آگاهی و نگرش بیماران آگاه باشند تا آموزش بهداشت را به نحو مؤثر ارائه نمایند. هدف این مطالعه، تعیین وضعیت آگاهی و نگرش بیماران دارای کیفیت خواب ضعیف درباره مشکلات خواب پس از عمل جراحی بای پاس عروق کرونر در سال 1392 میباشد.

  مواد و روش ها: در یک مطالعه از نوع توصیفی - مقطعی، تعداد 100 بیمار دارای کیفیت خواب ضعیف مراجعه کننده به کلینیک باز توانی مرکز قلب تهران با روش نمونه گیری آسان انتخاب و پرسشنامه های استاندارد کیفیت خواب پیتزبورگ، نگرش (باورها و نگرشهای غلط در مورد خواب) و پرسشنامه محقق ساخته ی آگاهی را تکمیل کردند. داده های جمع آوری شده توسط نرم افزار 18 SPSS و آزمونهای Oneway-ANOVA، Independet t و Pearson correlation تحلیل گردید.

یافته ها: نتایج نشان داد که آگاهی بیماران در مورد علل و روش های غلبه بر کیفیت خواب ضعیف پس از جراحی قلبی پایین بود. تنها 9 درصد از بیماران ترس از مردن در خواب و 24 درصد ترس از عدم بهبودی را جزء علل مشکلات خواب بیان کردند و فقط 24 درصد استفاده از تکنیک آرامسازی را برای غلبه بر مشکلات خواب پس از جراحی مناسب دانستند. درزمینه نگرش نیز نتایج بیانگر بالا بودن بعد دارودرمانی بود. سایر ابعاد نگرش در سطح پایینی قرار داشت. بین آگاهی و نگرش همبستگی معنیداری وجود داشت) 217/0=r، 03/0P=). همچنین بین ابتلا به دیابت و نگرش رابطه آماری معنیداری وجود داشت (P=0/027).

بحث و نتیجه گیری: این پژوهش، لزوم آموزش به بیمار و توجه به آگاهی و نگرش آنان، ارائه توصیه های دقیق و برنامه ریزی شده به ایشان درزمینه کیفیت خواب ضعیف را مورد تأکید قرار میدهد.

واژه‌های کلیدی: آگاهی، جراحی بای پاس عروق کرونر، کیفیت خواب، نگرش
متن کامل [PDF 614 kb]   (2987 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۳/۹/۱ | پذیرش: ۱۳۹۳/۱۰/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۳/۱۲/۵XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 2 - ( علوم مراقبتی نظامی 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها