[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 4 - ( علوم مراقبتی نظامی 1398 ) ::
جلد 5 شماره 4 صفحات 263-272 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط بین کیفیت زندگی و حمایت اجتماعی در جامعه بازنشستگان ارتش جمهوری اسلامی ایران
مجید گودرز تله جردی1، ولی له وحدانی نیا2
1- کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران.
2- دکترای تخصصی سیاست گذاری عمومی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران (نویسنده مسئول).
چکیده:   (53 مشاهده)
 مقدمه: تمرینات و افعال سنگین، فشارهای روانی و استرس سهمگین عجین با حرفه نظامی، حساسیت و اهمیت حمایت اجتماعی در دوران بازنشستگی نظامیان در مقایسه با دیگر گروه­های سالمند جامعه را دوچندان می­نماید. به خصوص که کیفیت زندگی بازنشستگان نظامی، غالباً متأثر از عوارض و صدمات روحی و روانی و جسمی دوران خدمت و سبک زندگی نظامی می­باشد.
 هدف: پژوهش حاضر به بررسی وضعیت کیفیت زندگی بازنشستگان ارتش جمهوری اسلامی ایران و ارتباط آن با سطح حمایت اجتماعی از این جامعه می‌پردازد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه از نوع توصیفی تحلیلی (همبستگی) است. جامعه پژوهش کلیه بازنشستگان مراجعه­کننده کانون بازنشستگان ارتش جمهوری اسلامی استان تهران در سال 1396 بودند. در این مطالعه 146 نفر شرکت کردند که 132 نفر (9/ 82) از آنان مرد و 14 نفر (17/1 درصد) زن بودند، میانگین سنی پاسخگویان در این پژوهش 65/4 سال (انحراف معیار 5/09) بود. افراد به روش نمونه‌گیری غیرتصادفی ساده (در دسترس) انتخاب شدند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها در این مطالعه، پرسشنامه حمایت اجتماعی نوربک و پرسشنامه کیفیت زندگی لیپاد جهت ارزیابی کیفیت زندگی بود. داده‌ها به وسیله نرم‌افزار spss  نسخه 20 تجزیه و تحلیل شدند و سطح معنی‌داری عدد P در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: بر اساس یافته‌ها میانگین نمره کیفیت زندگی شرکت کنندگان (میانگین=47/3) با انحراف معیار 5/4 بود که نشان دهنده وضعیت متوسط کیفیت زندگی است و در خصوص فقدان کل حمایت اجتماعی ادراک شده، 74 نفر فقدان حمایت اجتماعی را با میانگین 18/9 و انحراف معیار 3/9 گزارش کرده‌اند که نشان از تغییر میزان حمایت اجتماعی دارد. همچنین نتایج نشان داد که بین حمایت اجتماعی (0/0001P<) با کیفیت زندگی رابطه معنادار و مثبت وجود دارد.
بحث و نتیجه‌گیری: نظر به ارزیابی این مطالعه از سطح «متوسط» کیفیت زندگی بازنشستگان ارتش ج. ا. ایران و نقش تعیین­کننده تغییرات حمایت­های اجتماعی در شکل­دهی این وضعیت، تمرکز سیاست‌گذاران بر افزایش سطح حمایت­ اجتماعی، جهت تقویت کیفیت زندگی بازنشستگان نظامی ضرورت دارد. لذا، به ‌عنوان یک اولویت سیاستی، توصیه می ­گردد.
واژه‌های کلیدی: جامعه بازنشستگان نظامی، حمایت اجتماعی، کیفیت زندگی.
متن کامل [PDF 449 kb]   (33 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

M G T, V V N. The Relationship Between "Quality of life" and Social Support of the Retired Military Personnel. MCS. 2019; 5 (4) :263-272
URL: http://mcs.ajaums.ac.ir/article-1-247-fa.html

گودرز تله جردی مجید، وحدانی نیا ولی له. بررسی ارتباط بین کیفیت زندگی و حمایت اجتماعی در جامعه بازنشستگان ارتش جمهوری اسلامی ایران. علوم مراقبتی نظامی. 1398; 5 (4) :263-272

URL: http://mcs.ajaums.ac.ir/article-1-247-fa.htmlدوره 5، شماره 4 - ( علوم مراقبتی نظامی 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علوم مراقبتی نظامی Military Caring Sciences Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3903